Attachment
SOUTHERN REGION

2000 LOCAL CLINE AWARD WINNERS



OFFICE
CATEGORY
RECIPIENT(s)
AMA Meteorology Steven Cobb
Hydrometeorology Christine Lopez
Engineering, Electronics, or Facilities Jeffrey Williams
Hydrology Lance Goehring
Support Services Angela Margrave
Program Management & Administration Edward Andrade
ATR Hydrometeorology Mark Fuchs
Hydrology Reggina Garza, Jack Bushong, Jonathan Atwell
Program Management & Administration Judith Bradberry
EWX Meteorology Monte Oaks
Engineering, Electronics, or Facilities Dale Lininger, Ed Strouhal, Joe Villescaz
Hydrology John Patton (posthumously)
Support Services Norma Jones
Leadership Carl "Larry" Peabody
FFC Meteorology Dean Hutsell, Matthew Sena
Engineering, Electronics, or Facilities Lloyd Hill, Steven Scott
Support Services Vaughn "Spencer" Smith
Program Management & Administration Clark Safford
CRP Meteorology John Metz
Hydrometeorology Gregory Wilk
Engineering, Electronics, or Facilities William Harrison, William Tomey
Hydrology Mark Lenz
Support Services Steven Smart
Program Management & Administration John Michael Coyne
Leadership Donald Parkerson
FWD Meteorology Steven Fano
Engineering, Electronics, or Facilities Steven Baker
Hydrology Ernest M. Cathey
Support Services Dennis Cain
Program Management & Administration Lance Bucklew
Leadership Michael Foster
HGX Meteorology Lance Wood
Hydrology Charles Roeseler
Program Management & Administration Stephen Allen
Leadership Gene Hafele
JAN Meteorology Oteria Lynn Burse
LZK Meteorology John A. Lewis, III
Hydrometeorology Dan Gregoria
Hydrology Steven Bays
Support Services Rita Gardner, Paul Siebenmorgen
Leadership Jimmy Russell
MAF Meteorology Gregory Murdoch
Hydrometeorology Robert Body, Eddie Brite, Douglas Cain, James DeBerry, Brian Francis, Susan Griffin, George Mathews, J. Brad McGavock, Gregory Murdoch
Engineering, Electronics, or Facilities Alan Denniston, Wayne Patterson
Hydrology Daniel Koch
Program Management & Administration Alec Lyster
Leadership Eddie Brite, George Mathews
MEG Meteorology Steven Cromer
Hydrometeorology Kenneth Wampner
Engineering, Electronics, or Facilities Tommy Burgdorf
Hydrology Jason Elliott
Support Services Virginia Johnson
Program Management & Administration Andrew Sniezak, Larry Boyd
Leadership Zwemer Ingram
MFL Meteorology Bobby Pifer
Hydrometeorology Wayne Colin
Engineering, Electronics, or Facilities Walter Cowan
Leadership Suzanne Melisano
MLB Meteorology Timothy Troutman
MRX Meteorology WFO Morristown
Program Management & Administration Paul Kirkwood
Leadership Edward Maynard
LIX Meteorology Freddie Ziegler
Hydrometeorology Jacob Herty
Engineering, Electronics, or Facilities Danny Keener
Hydrology Michael Shields
Support Services Francida Moore
Program Management & Administration Gilbert Barton
Leadership Leonard Bucklin
Upper Air Observation Richard McDougall
SHV Meteorology John Elmore
SIL Hydrometeorology Keith Stellman
Hydrology James Coe
Support Services Nana Miestchovich
SJT Meteorology E. Carl Wright, Phillip Baker, Patricia Capers, Matthew Groh, James Klucas, Mark Tew
Hydrometeorology Gregory Waller
Engineering, Electronics, or Facilities John Gulley
Leadership Patrick McCullough, Ernest "Buddy" McIntyre, Mark Tew
SJU Meteorology Rafael Mojica
Hydrometeorology Antonio Castillo, Vidal Santiago
Engineering, Electronics, or Facilities Howard Vasalech
SRH Program Management & Administration Susan Beckwith
TAE Meteorology Jeffrey Fournier
Engineering, Electronics, or Facilities Tommie Hughes
Hydrology Joel Lanier
Support Services Michael Jamski
Program Management & Administration Christine Duggan
TBW Meteorology Barry Goldsmith
Hydrometeorology Karl Loeper
Engineering, Electronics, or Facilities Anthony Harper
Support Services Annegret Cornell
Program Management & Administration David Rittenberry
TUR Hydrology Michael Pierce, Randy Tetzloff, James Paul, John Scchmidt, Greg Stanley, Jeff McMurphy, Janet McCormich, Larry Lowe, Michael Boehmke, Tracy Howieson, Kandis Boyd, Charlene Johnson, Renee Wasko
ZMA Program Management & Administration James Stanley Holland, Angela Downing, John Wright
ZTL Support Services Paul Denault
Program Management & Administration Howard Bookman